| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | kontakt


Menu

Pamiętamy o 78. rocznicy bitwy pod Lenino.

12 października 2021 roku w rocznicę wydarzenia jakim była Bitwa pod Lenino, Członkowie Oddziału Śrem Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oraz Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. płk Lesława Klisowskiego w Śremie, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wielkopolskich. W ten sposób uczcili pamięć walczących i poległych żołnierzy polskich.

W Śremie już od kilku lat zapomniano o tej rocznicy, a przecież odbywają się uroczystości w Stolicy i wielu innych miastach. Polacy pod Lenino przelewali krew, tak samo jak ci pod Monte Cassino. Byli tacy, który nie zdążyli dostać się do armii Andresa. To ostatnio wytworzyły się jakieś podziały na dobrych i złych. Myślę że warto przekazać młodemu pokoleniu, że zarówno na wschodzie, jak i zachodzie walczono o wolną i suwerenną Polskę.

Przypomnijmy, bitwa pod Lenino została stoczona w dniach 12-13 października 1943 roku. Brali w niej udział żołnierze 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzonej przez gen. Zygmunta Berlinga. Jak szacują historycy, w bitwie pod Lenino po stronie polskiej zginęło 510 ludzi, 1776 zostało rannych, a 776 dostało się do niewoli niemieckiej lub zostało uznanych za zaginionych. Ocena walki polskich żołnierzy u boku Armii Sowieckiej wzbudza do dziś kontrowersje. Rocznica bitwy przez wiele lat była datą święta Wojska Polskiego.

 
Tekst i zdjęcia: Andrzej Korneluk

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze koła
Plan zamierzeń koła
Trochę historii
Powstanie koła
Patron
Sztandar
Honorowa księga 
Wyróżnienia członków
Dyplomy
Kroniki
Ich już z nami nie ma
Działalność
Organizacyjna
Społeczna
Proobronna
Socjalno zdrow.
Współpraca
Patronacka JW
ŚZPŻŁ
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna