| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | kontakt


Menu

Rajd pamięci poświęcony Maksymilianowi Cygalskiemu.

17.09.2021 r. w 121. rocznice urodzin powstańca wielkopolskiego i śląskiego oraz obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku we wrześniu 1939 roku - Maksymiliana Cygalskiego (17.09.1900 - 05.10.1939), uczczono pamięć w miejscu z którego pochodził. Już po raz XXIII Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej, wspólnie z Nadleśnictwem Piaski i Zespołem Szkół Politechnicznych zorganizowało rajd rowerowy do Zawór. Rajd tradycyjnie ruszył spod tablicy pamiątkowej Patronów Zespołu Szkół Politechnicznych Powstańców Wielkopolskich w Śremie do miejscowości Zawory gdzie w sąsiedztwie budynku leśniczówki znajduje się obeliski poświęcony Maksymilianowi Cygalskiemu.

Na uroczystość w Zaworach przybyła spora grupa uczestników rajdu rowerowego, uczniów okolicznych szkół podstawowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Władze samorządowe powiatu reprezentował wicestarosta Piotr Ruta, a gminy Książ Wlkp. zastępca burmistrza Mirella Grześkowiak. W tym roku honorowym gościem była córka bohatera, Pani Stefania Koziarowska, która przybyła na uroczystość z Sopotu wraz z rodziną.

Z naszego Śremskiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. płk Lesława Klisowskiego w uroczystości uczestniczyli Prezes mjr w st. spocz. Franciszek Chiliński i mjr w st. spocz. Andrzej Korneluk.

Okolicznościowy program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach. Przybyłe do Zawór delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Na koniec spotkania, jego uczestnicy dokonali wpisów do Księgi Pamiątkowej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze koła
Plan zamierzeń koła
Trochę historii
Powstanie koła
Patron
Sztandar
Honorowa księga 
Wyróżnienia członków
Dyplomy
Kroniki
Ich już z nami nie ma
Działalność
Organizacyjna
Społeczna
Proobronna
Socjalno zdrow.
Współpraca
Patronacka JW
ŚZPŻŁ
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna