| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | kontakt


Menu

Zebranie koła poświęcone tematowi
"Bezpieczny Senior".

W dniu 25 marca 2019 r. odbyło się zebranie koła poświęcone tematowi "Bezpieczny Senior". Zebranie otworzył i prowadził prezes kol. Benedykt Strzelec. Serdecznie powitał gościa z Komendy Powiatowej Policji w Śremie Panią nadkomisarz Ewę Kasińską oraz przybyłych członków koła. W zebraniu uczestniczyło 14 z 18 członków koła oraz kol. Bogdan Łysakowski który zamierza wstąpić do naszej organizacji.

Uczczono minutą ciszy zmarłego 10 stycznia 2019 r. w wieku 93 lat naszego Kolegę majora w st. spocz. Kazimierza Robaszyńskiego. Następnie okolicznościowe dyplomy od zarządu koła z życzeniami, długich lat życia w dobrym zdrowiu i wszelkiej pomyślności otrzymali Jubilaci: kol. Konopczyński Jerzy 75 lat i Drzewiecki Stanisław 75 lat.

Druga część zebrania dotyczyła programu "Bezpieczny Senior". W ramach realizacji tego programu, pogadankę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa osób starszych, zwłaszcza tych mieszkających samotnie, przeprowadziła Pani nadkomisarz Ewa Kasińska. Dotyczyła ona oszustów żerujących na ludzkiej naiwności. Ofiarami coraz częściej są starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. O ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań właśnie apeluje Policja. Radzi jak w prosty sposób zmniejszyć ryzyko i nie narażać się na niepotrzebne zagrożenie.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują "babcię" lub "dziadka", że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Pani nadkomisarz przeprowadziła również krótką pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 
Foto i tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze koła
Plan zamierzeń koła
Trochę historii
Powstanie koła
Patron
Sztandar
Honorowa księga 
Wyróżnienia członków
Dyplomy
Kroniki
Ich już z nami nie ma
Działalność
Organizacyjna
Społeczna
Proobronna
Socjalno zdrow.
Współpraca
Patronacka JW
ŚZPŻŁ
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna